Chińska komisja: bitcoin nie jest zakazany jako cyfrowy towar

Według doniesień chińskiego portalu 8BTC, Komisja Arbitrażowa w Pekinie (BAC) stwierdziła, że kryptowaluty są legalne jako cyfrowe towary. W tego oświadczenia wynika, że bitcoin nie jest całkowicie zakazany w Państwie Środka.  Końcem lipca Komisja Arbitrażowa w Pekinie opublikowała artykuł, w którym zawarła informacje na temat statusu prawnego kryptowalut. Z dokumentu wynika, że według chińskiego prawodawstwa bitcoin jest towarem wirtualnym i nie jest odpowiednikiem pieniądza fiducjarnego. W stanowisku czytamy również, że zabrania się wymiany kryptowalut na tradycyjne pieniądze poprzez sprzedaż. Zakazane pozostają także platformy wymiany krypto-Fiat.

Same zakazy? Nie do końca

Artykuł Komisji Arbitrażowej w Pekinie (BAC) konkluduje, że bitcoin i kryptowaluty nie podlegają obecnym zakazom o ile używa się ich jako wirtualne towary, a nie środek płatniczy. Pomimo wagi tej informacji nie znalazła się ona w chińskich mediach głównego nurtu. Stanowisko komisji daje wciąż dość mgliste zarysy, jednak wskazuje na jedno - chińskie władze nie będą walczyć z używaniem bitcoina w każdej sferze życia ich obywateli.
Tydzień przed ogłoszeniem artykułu dotyczącego statusu kryptowalut (22.07) Najwyższy Sąd Ludowy ChRL wraz z Ludową Komisją Rozwoju i Reform wydały dwa dokumenty na temat zastosowania technologii blockchain. Wymieniono w nich bardzo wiele obszarów, w których zdaniem chińskich władz, będzie ona korzystnym rozwiązaniem, wskazując m.in. na cyfrowego juana. W dokumentach pojawiła się także wzmianka dotycząca roli państwa w ochronie wirtualnej własności i cyfrowych walut.

140 agencji na blockchainie

Chiny zaczynają wyłaniać się jako światowa czołówka w kwestii adopcji technologii blockchain w codziennym i instytucjonalnym wykorzystaniu. Jak do tej pory na blockchain przeszło 140 chińskich agencji rządowych. Cyfrowy juan - wirtualna waluta Centralnego Banku Chiń, znajduje się zaś na etapie testów. Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami ma włączyć się do nich także chiński odpowiednik Ubera, który jest największym dostawcą jedzenia na wynos w kraju.

Komentarze

Ranking giełd