Branża miningu w Kazachstanie jest na skraju upadku. Górnicy BTC zwrócili się do prezydenta
Karolina Zawodnik
Wysokie ceny energii elektrycznej wpłynęły znacznie na kazachstańskich górników kryptowalut. Ci w akcie desperacji zaapelowali do tamtejszego prezydenta.Ośmiu głównych operatorów skoncentrowanych na wydobywaniu wirtualnych walut na terenie Kazachstanu podpisało się pod listem otwartym skierowanym do głowy państwa Kassyma-Żomarta Tokajewa.
Wysokie ceny energii uderzają w górników z Kazachstanu
Kraj leżący częściowo w Azji i Europie zajmuje trzecią pozycję, jeżeli chodzi o udział w globalnym hashrate BTC. Według doniesień pochodzących od lokalnych mediów tamtejszy przemysł wydobywczy kryptowalut nie ma jednak lekko.Z uwagi na wysokie ceny energii elektrycznej niezbędnej do zasilenia koparek wirtualnych walut następujące firmy: BCD Company, TT TECH Limited, KZ Systems, AI Solutions, Green Power Solution, VerCom i Kinur Invest podpisały list otwarty adresowany do prezydenta Kazachstanu, w którym to stwierdziły, iż krajowy przemysł wydobywczy kryptowalut znajduje się w "bardzo niepokojącej sytuacji".W dokumencie stwierdzono, że wszyscy główni górnicy wirtualnych walut zawiesili swoją działalność i planują całkowicie zaprzestać jej w Republice Kazachstanu do końca 2023 r. Zjawisko to jest konsekwencją decyzji związanej z podniesieniem podatków od energii elektrycznej dla osób i firm wydobywających kryptowaluty.
Potrzeba pilnej interwencji
Dyrektorzy czołowych kryptowalutowych firm górniczych podkreślili, iż w przypadku gdy kazachstański rząd nie podejmie odpowiednich i szybkich działań, cyfrowy przemysł wydobywczy w Republice Kazachstanu przestanie istnieć.Podatki związane ze zużyciem energii w celu wydobycia kryptowalut zostały wprowadzone we wspomnianym kraju od 1 stycznia 2022 r. Okazuje się jednak, że 1 kilowatogodzina (kWh) opodatkowanej energii elektrycznej w Kazachstanie kosztuje górników około 0,067 dol. Jest to kwota niższa niż ta obowiązująca w Stanach Zjednoczonych wynosząca 0,12 dol. za kWh. Zgodnie z danymi za ubiegły rok kazachstański rząd pozyskał od górników kryptowalut około 7 mln dol. w opłatach związanych z opodatkowaną energią.Obok warto mieć na uwadze również to, że innym czynnikiem wpływającym na rentowność wydobycia wirtualnych walut są także ich ceny. W chwili pisania tego tekstu BTC znajduje się na blisko 60% minusie od swojego szczytu wszech czasów. Trwająca bessa nie jest więc przychylna dla przemysłu wydobywczego, a górnicy robią co mogą, aby polepszyć swoją sytuację.
Komentarze