W miniony weekend wszyscy fani bitcoina poczuli zawód. Izrael zaatakował Iran. Kryptowaluta nie zachowała się wtedy jak safe heaven. Co innego dziś rano.
- Nad ranem Izrael zaatakował Iran. To odwet za sobotni atak Teheranu.
- W odpowiedzi kurs bitcoina wystrzelił.
Izrael prze do wojny?
Na Bliskim Wschodzie nadal jest gorąco. Najpierw doszło do zamachu w Syrii, w wyniku którego zginęło m.in. dwóch wysokich rangą wojskowych z Iranu. W odpowiedzi w sobotę Teheran zaatakował dronami i rakietami Izrael, który był odpowiedzialny za wspomniany zamach.
Na kolejny krok czekaliśmy do piątkowego poranka. Iran zaatakował Izrael. W lotnisko w Isafahan uderzyły rakiety i drony bojowe.
Czy grozi nam dalsza eskalacja? Nie wiadomo. Stany Zjednoczone już kilka dni temu przekazały, że nie pomogą swojemu sojusznikowi - Izraelowi - w wojnie napastniczej. To z pewnością zahamowało zbrojne popędy Tel Awiwu.
Dalszy rozwój sytuacji ma spore znaczenie dla sytuacji na całym świecie. Jeżeli Iran odpowie w końcu pełnoskalową wojną, USA mogą jednak zdecydować się na pomoc Izraelowi. To zaś będzie oznaczało zmniejszenie pomocy dla Ukrainy. Rozwiąże to ręce Rosji, a może nawet Chinom, które od lat ostrzą sobie zęby na Tajwan.
Złoto rośnie, ale słabo. Bitcoin wystrzelił
Zejdźmy jednak z poletka geopolityki na rynki. Jak na ostatnie doniesienia zareagowało złoto i srebro? Fani metali szlachetnych mogą chyba poczuć rozczarowanie.
Złoto najpierw mocno wzrosło, przebiło znów poziom 2400 USD, ale równie szybko znów spadło poniżej tego pułapu. Dziś za jedną uncję płaci się 2398 USD.
Srebro zachowało się podobnie: najpierw mocny wystrzał do okolic 29 USD, a następnie korekta. Dziś jedna uncja kosztuje 28,5 USD.
Bitcoin na tym tle wypadł bardzo dobrze. 1
BTC kosztuje obecnie ok. 64 500USD, co oznacza wzrost w skali doby o 5,6% (dane Coinmarketcap). Odrabiana jest też tygodniowa strata. Dziś wynosi ona już jedynie 8,6%.
Ether także notuje wzrost. Dziś 1
ETH kosztuje 3082 USD, co oznacza wzrost kursu o 3,76% w skali doby. W ciągu tygodnia cena spadła o 12%.
Komentarze