Starszy analityk z Bloomberg Intelligence (BI) ostrzega, iż największa z kryptowalut może doświadczyć 60% spadku wartości.
Wśród czynników, które wsparłyby ten niedźwiedzi scenariusz Mike McGlone wymienił ujemną płynność i rosnące globalne stopy procentowe.
BTC może nie pokonać kluczowego oporu
Zgodnie z prognozami dostarczonymi przez eksperta z BI Stany Zjednoczone mogą stanąć w obliczu recesji do końca obecnego roku. Co więcej, uznał on poziom 30 tys. dol. za monetę na wykresie bitcoina za “krytyczny opór”. W jego opinii bardziej prawdopodobne jest to, iż kurs BTC zacznie zmierzać w stronę 10 tys. dol.
Oprócz czołowej wirtualnej waluty w nieciekawej sytuacji może znaleźć się także reszta kryptowalut. Wszystko to ma mieć związek ze spowolnieniem na rynku akcji wywołanym recesją.
[embed]//twitter.com/mikemcglone11/status/1709134080233668900[/embed]
W opinii Mike’a McGlone’a słabość obserwowana na rynku kryptowalut w trzecim kwartale br. może oczywiście wskazywać na tymczasowe niepowodzenie. Z drugiej jednak strony uważa on to również za jedną z oznak nadchodzącej recesji. Co więcej, analityk ten bardziej skłania się ku tej ostatniej interpretacji, zauważając, że większość “ryzykownych aktywów” wykazała zyski w 2023 r., jednak w ostatnim kwartale br. powitały one spadki.
Ekspert z BI wspomniał również o tym, iż banki centralne z całego świata nadal zacieśniają swoją politykę pieniężną pomimo oznak kurczenia się gospodarki zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie, a także trwającego kryzysu na rynku nieruchomości w Państwie Środka. Wydarzenia te mają jednak implikacje deflacyjne według Mike’a McGlone’a.
W chwili pisania tego tekstu za jednego BTC trzeba zapłacić około 28 tys. dol. W ciągu ostatnich 7 dni kurs tej kryptowaluty wzrósł o ponad 5%. Od swojego rekordu wszech czasów bitcoin potaniał jednak o około 59%.
Kurs BTC. Zakres 7-dniowy. Źródło: coinmarketcap.com
Poglądy innego analityka z BI
Jeden z kolegów Mike’a McGlone’a - Jamie Coutts - omówił w ubiegłym tygodniu zmieniającą się rolę czołowej kryptowaluty w globalnym krajobrazie alokacji aktywów. Analityk ten prognozuje nadchodzącą zwiększoną zmienność rynkową. Jednocześnie zwrócił on uwagę, że zarówno BTC, jak i złoto pozostają aktywami, które odnotowały spadek w swoich profilach zmienności, ostro kontrastując z akcjami.
[embed]//twitter.com/Jamie1Coutts/status/1707299575852343744?s=20[/embed]
W przypadku bitcoina zmienność znajduje się w trendzie spadkowym od 2017 r. Zdaniem Jamie'go Couttsa pomimo rosnących rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA, a także malejącej globalnej podaży pieniądza M2, BTC może służyć jako dywersyfikator ryzyka i poprawić zwroty o nie skorygowane.
Ekspert z BI przypomniał, że trzymanie największej z kryptowalut przez wiele cykli, okazało się korzystne, patrząc na dane historyczne. Z tego też powodu inwestorzy coraz częściej mogą sięgać po bitcoina, jako potencjalne zabezpieczeniu przed dewaluacją monetarną.
Komentarze