Bitcoin powyżej 73 000 USD! Kolejne ATH kryptowaluty, gdy inflacja w USA spada

Poranek zaczynamy od złych wieści. Inflacja konsumencka w USA wyniosła w lutym 3,2%. Oznacza to jej przyspieszenie z 3,1% w styczniu. Jednakże mamy i dobre wiadomości.
  • Mimo oczekiwań ekonomistów inflacja CPI rośnie,
  • Pytanie, co zmieni to w polityce monetarnej Fedu,
  • W międzyczasie kurs bitcoina przebił poziom 73 000 USD ustanawiając nowy rekord.

Inflacja w USA rośnie

Jak widać inflacja konsumencka (czyli ta, którą najczęściej się posługujemy) znów wzrosła z poziomu 3,1% do 3,2%. To zła wiadomość. Mamy jednak też dobrą.

Źródło: Investing.com

  Nim jednak przejdziemy do pozytywów, warto wyjaśnić jedną kwestię. Jak wspomnieliśmy, najczęściej, gdy mówimy o inflacji, myślimy o wskaźniku CPI. Niektórzy wręcz uważają, że CPI to właśnie inflacja jako taka. Tak nie jest. Skalę wzrostu cen bada się za pomocą różnych metod. W przypadku banków centralnych najważniejsza jest inflacja bazowa. Powód? Ta nie uwzględnia zmian cen żywności, paliw i energii, co pozwala lepiej odzwierciedlić to, czy polityka stóp proc. daje jakieś efekty (na ceny żywności, energii i paliw Fed nie ma wpływu). Inflacja bazowa w USA nadal zaś hamuje, spadek z 3,9% do 3,8%. To z kolei dobra wiadomość. Zwłaszcza w kontekście tego, że Fed ma za tydzień podjąć decyzję, co począć ze stopami proc. Raczej nie zacznie już cięć, ale z pewnością zbliżamy się do tego wielkimi krokami.
(...) oficjelom z Fedu trochę jeszcze brakuje, by zyskać "większą pewność', co do potrzeby cięcia stóp procentowych. Nadal jednak wierzymy w to, że jest jeszcze sporo presji dezinflacyjnej, która da o sobie znać. Zwłaszcza dotyczy to powrotu jednostkowych kosztów pracy do poziomów sprzed pandemii. Ogólnie spodziewamy się, że Fed zacznie ciąć stopy procentowe w czerwcu. Do tego czasu będzie miał więcej dowodów na to, że inflacja bazowa PCE (czyli najbardziej preferowany przez Fed wskaźnik inflacji) zbliża się do celu wynoszącego 2 proc.
- wskazuje Paul Ashworth, ekonomista z Capital Economics.

Co na to bitcoin?

Wpływ polityki Fedu na bitcoina i ogólnie rynek ryzykownych aktywów jest oczywisty. Gdy bank centralny USA zacznie cięcia stóp, uwolni kapitał, który dziś jest zamrożony na lokatach. Powinni to sprowokować dalsze wzrosty kryptowalut. Dziś jeden bitcoin kosztuje ponad 73 000 USD, z kolei 1 ETH - 4063 USD. Jak widać, główna kryptowaluta zareagowała na nowe dane pozytywnie. Znów rysuje na wykresie nowe ATH. W skali tygodnia inwestorzy zarobili dodatkowe 10%, od wczoraj 1%.

Komentarze

Ranking giełd