Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze ws. kryptowalut

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze w sprawie "zapewnienia odpowiedzialnych innowacji w zakresie aktywów cyfrowych".

Biden podpisuje rozporządzenie wykonawcze w sprawie kryptowalut

Prezydent Biden podpisał długo oczekiwane przez Biały Dom rozporządzenie wykonawcze w sprawie obchodzenia się z cyfrowymi aktywami. Zgodnie z dokumentem przedstawionym dziś przez Biały Dom, 46. prezydent podpisał rozporządzenie określające "pierwsze w historii, całościowe podejście rządu" do nadzorowania branży kryptowalut. Pomimo wcześniejszych obaw o potencjalny atak na klasę aktywów, decyzja Bidena wydaje się być w pewnym sensie polubowna i nie oznacza żadnych nadchodzących problemów dla branży. Jak wynika z dokumentu, prezydent polecił Ministerstwu Skarbu, Radzie Stabilności Finansowej, Departamentowi Handlu, Rezerwie Federalnej i wszystkim innym właściwym agencjom rządowym, aby podjęły dalsze działania i opracowały raporty dotyczące istotnych aspektów cyfrowych aktywów. Końcowym celem tego zarządzenia jest stworzenie "całościowego podejścia rządowego w celu zajęcia się ryzykiem i wykorzystania potencjalnych korzyści z aktywów cyfrowych." Wydaje się, że rządowi zależy przede wszystkim na wspieraniu innowacji i utrzymaniu wiodącej pozycji technologicznej kraju w obszarze aktywów cyfrowych. Jednocześnie chce ograniczyć ryzyko dla konsumentów, przedsiębiorstw, stabilności finansowej i klimatu. W dokumencie możemy przeczytać:
Zarządzenie określa politykę narodową w zakresie aktywów cyfrowych w sześciu kluczowych priorytetach: ochrona konsumentów i inwestorów, stabilność finansowa, nielegalne finansowanie, przywództwo USA w światowym systemie finansowym i konkurencyjność gospodarcza, integracja finansowa i odpowiedzialne innowacje.
Rozporządzenie nakazuje również rządowi USA "ocenę infrastruktury technologicznej i potrzeb w zakresie potencjału dla amerykańskiego CBDC". Podkreśla przy tym znaczenie i pilną potrzebę badań i rozwoju krajowej cyfrowej waluty, "jeżeli wydanie jej zostanie uznane za leżące w interesie narodowym".

Komentarze regulatorów

Po podpisaniu rozporządzenia, Departament Skarbu opublikował komunikat prasowy, w którym przedstawił uwagi sekretarz Janet Yellen. W swoim oświadczeniu powiedziała ona, że jej instytucja będzie pracować nad przygotowaniem raportu na temat przyszłości pieniądza i systemów płatniczych oraz współpracować z innymi właściwymi agencjami w celu oceny potencjalnego ryzyka związanego z cyfrowymi aktywami. Według niej, takie podejście będzie wspierać odpowiedzialne innowacje, które mogą przynieść spore korzyści dla narodu, konsumentów i przedsiębiorstw. W sprawie tej wypowiedział się również przewodniczący SECu - Gary Gensler. W środowym tweecie powiedział on, że cieszy się z możliwości współpracy z rządem "w celu osiągnięcia ważnych celów polityki publicznej". Odnosił się przy tym do ochrony inwestorów, zapobiegania nielegalnej działalności i zapewnienia stabilności finansowej. Komentując wczoraj na Twitterze konkretne rezultaty, które mogą potencjalnie wynikać z rozporządzenia, republikańska senator Cynthia Lummis powiedziała:
Badania. Mnóstwo i dużo badań agencji.
To może sugerować, że jej zdaniem zarządzenie nie przyniesie niczego bardziej konkretnego niż jedynie tony nowych dokumentów.

Komentarze

Ranking giełd