Bank Centralny Kirgistanu zawiesza płatności SWIFT

Bank Centralny Kirgistanu zablokował transakcje transgraniczne w ramach sieci finansowej SWIFT. Zrobił to ze względu na powszechne niepokoje, wywołane kontrowersyjnymi wyborami parlamentarnymi. Aida Karabaeva, oficjalna przedstawicielka Narodowego Banku Republiki Kirgiskiej, w oświadczeniu z dnia 7 października ogłosiła tymczasowe zawieszenie transakcji SWIFT w Kirgistanie. Zdaniem Karabaeva, bank postanowił zawiesić SWIFT, aby zapobiec odpływowi kapitału z kraju i zapewnić bezpieczeństwo aktywów. Władza wykonawcza twierdziła, że bank planuje wznowić transakcje SWIFT, jak tylko ustabilizuje się sytuacja w kraju:
"Podjęte środki są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa systemu i bezpieczeństwa aktywów. Krajowy bank monitoruje sytuacje i jak ta tylko się ustabilizuje, system bankowości wróci do działania w normalnym trybie".
Oświadczenie Aidy Karabaeva pojawiło się w związku z zaleceniem banku centralnego Kirgistanu, aby lokalne instytucje finansowe tymczasowo zawiesiły swoją działalność, ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną. 7 października Narodowy Bank Republiki Kirgiskiej wydał oficjalne oświadczenie, w którym wezwał banki komercyjne i pożyczkodawców w Kirgistanie do wstrzymania działalności:
"W celu zapewnienia bezpieczeństwa sektora finansowego i bankowego oraz zachowania aktywów finansowych instytucji kredytowych, Narodowy Bank Republiki Kirgiskiej zaleca, aby banki komercyjne i niebankowe instytucje finansowe zawiesiły swoją działalność 7 października i zwiększyły środki bezpieczeństwa do czasu ustabilizowania się sytuacji politycznej w kraju".

Protesty w Kirgistanie

Takie działania zostały podjęte ze względu na gwałtowne protesty, które rozpoczęły się 5 października. Protestujący uważają, że wybory parlamentarne w Kirgistanie są niesprawiedliwe. Po masowych protestach, 6 października lokalne władze wyborcze unieważniły wyniki głosowania. Kirgistan jest kolejnym przykładem niedoskonałości tradycyjnego systemu bankowego w porównaniu z branżą kryptowalut. W przeciwieństwie do tradycyjnych banków, główne kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC), nie mają centralnej strony decydującej o losie funduszy użytkowników.

Komentarze

Ranking giełd