Bahamy uruchomiły CBDC

Bank Centralny Bahamów uruchomił dziś własną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) opartą na blockchainie. Tokeny nazwane "Sand Dollars" są kryptograficzną wersją dolara bahamskiego, wybijanego i regulowanego przez bank centralny kraju, które są zintegrowane z sieciami płatniczymi tego karaibskiego kraju. Dziś rozpoczęło się "stopniowe uwalnianie" sand dolarów, chociaż przedstawiciel banku centralnego kraju powiedział, że 385 000 obywateli może już założyć portfel i przetwarzać transakcje.
"Mogą zarejestrować się dzisiaj, jak tylko będą mieli w ręku portfel na Sand Dolary , będą mogli rozpocząć transakcję - zarówno dla ogółu społeczeństwa, jak i dla sprzedawców"
Przed dzisiejszym uruchomieniem miał miejsce przeprowadzony na małą skalę pilotaż, który rozpoczął się w grudniu 2019 roku. Bank centralny póki co zatwierdził sześć instytucji finansowych dla projektu CBDC: Omni Financial, Kanoo, SunCash, Cash N Go, Mobile Assist i Money Maxx. Przedstawiciel dodał jednak, że bank będzie kontynuował współpracę z innymi instytucjami finansowymi.

CBDC jako uzupełnienie gotówki

Bank Centralny Bahamów zaprojektował CBDC jako uzupełnienie gotówki i ulepszenie istniejącego już systemu płatniczego. Na stronie FAQ projektu napisano, że krajowe systemy płatnicze będą pobierać znikome opłaty transakcyjne od użytkowników oraz że sieć jest zabezpieczona przez wysokopoziomowe protokoły szyfrujące i "zaawansowane standardy KYC/AML". W przeciwieństwie do Bitcoina, Sand Dolar jest kontrolowany i emitowany przez bank centralny oraz może być używany tylko do płatności krajowych. Jednakże, zgodnie z białą księgą projektu, CBDC jest oparte na technologii DLT - w tym przypadku jest to blockchain. Bahamy są jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły wspieraną przez rząd cyfrową walutę. Wcześniej krajową walutę wypuściła już Wenezuela - Petro rzekomo zabezpieczone ropą naftową. W Chinach trwają obecnie testy cyfrowego juana zakrojone na ogromną skalę, a rząd Wysp Marshalla rozważa wprowadzenie kryptowaluty zwanej SOV. Według styczniowego raportu Banku Rozrachunków Międzynarodowych ponad 80% banków centralnych na świecie prowadzi już badania nad CBDC. Jednak patrząc na Bahamy, niewiele z nich poczyniło jakiekolwiek postępy.

Komentarze

Ranking giełd