Spis treści:
O SCAMach
Zapewne każdy natknął się już na kilka rodzajów oszustw związanych z kryptowalutami, niezależnie od długości swojej dotychczasowej przygody z krypto. Słyszeliśmy już o wielkich hackach giełd kryptowalutowyh, exploitach w sektorze DeFi (wykorzystywaniu błędów w ich kontraktach), czy o prostych scamach opierających się głównie o socjotechniki. Te prostsze w postaci np. giveaway'ów promowanych na świeżo utworzonych stronach internetowych bądź kontach w mediach społecznościowych, czy nieudolne szantaże przez spamowe e-maile z nieprzyzwoitym wątkiem w tle, już nikogo nie powinny dziwić i mam nadzieję, że każdy wie jak obchodzić się z tego typu próbami wyłudzenia. Pierwsza z wymienionych technik wykorzystuje nasze pragnienie szybkiego i łatwego wzbogacenia się, z kolei druga żeruje na strachu przed ewentualną kompromitacją. Żadna z powyższych nie wymaga posiadania szczególnej wiedzy, umiejętności z zakresu programowania czy wręcz bycia hakerem, gdyż działa na zasadzie wykorzystania ludzkiej psychiki. Mimo swej prostoty, oszustwa tego typu potrafią nieraz porządnie zasilić portfele oszustów. Co do bardziej wyszukanych metod, oszuści muszą się nieraz wykazać większym sprytem i umiejętnościami. Na przykład popularne ostatnimi czasy exploity w zdecentralizowanych finansach wymagają od takich oszustów niemałej wiedzy z zakresu tworzenia smart contractów, oraz wnikliwej analizy kontraktów potencjalnych ofiar. Mimo, iż ich działania są skrajnie niemoralne, to pomysłowości odmówić im nie można. Jednak exploity wymierzone są we wszelakie smart contracty, głównie ze sfery DeFi. Przygotowania do tego typu ataku wymagają sporego nakładu pracy, więc i cele obierane przez oszustów powinny przynieść odpowiedni zysk. Oszustwa w oparciu o funkcje stosowane w inteligentnych kontraktach bywają również wymierzone w prywatne portfele użytkowników.Czym jest funkcja approval?
Każdy, kto choć raz korzystał z produktów DeFi, bądź giełd DEX zna zapewne funkcję 'approval'.Token Approval SCAM
Oczywiście istnieją bardziej kreatywni oszuści, którzy znaleźli sposób na wykorzystanie tej pozornie niegroźnej funkcji. Gdy cały rynek rośnie, razem z nim wzrasta ilość nieuczciwych graczy chcących zarobić w nieczysty sposób. W tym sezonie, przez pewien czas popularne były SCAMy wykorzystujące funkcję approval w dosyć podstępny sposób. Do ataku phishingowego zostały wykorzystane listy e-maili pochodzące prawdopodobnie z różnych wycieków danych, do których wysyłano wiadomości za pośrednictwem usługi newslettera oferowanego przez portal substack.com. Oszuści kierowali do swoich ofiar informację o konieczności "ulepszenia" smart contractów różnych tokenów, co rzekomo miało obniżyć opłaty za wykonywane transakcje. W tym przypadku trzeba przyznać, że oszuści się postarali, gdyż w takim e-mailu zawierali pełną instrukcję opisującą konieczne do wykonania kroki zarówno dla użytkowników portfeli Metamask, MyEtherWallet, jak i załączając dodatkowo część skryptu w Pythonie służącą do manualnego "ulepszenia" smart contractu. Skrypt wraz z instrukcjami jednak jest niepełny, więc jego zadaniem mogło być stworzenie pozorów profesjonalizmu przekazywanej instrukcji.Cel - Gnosis (i inne tokeny).
Dzięki witrynie web.archive.org nadal można dotrzeć do oryginalnej wiadomości rozsyłanej przez scammerów. Sama instrukcja opisywała krok po kroku jak w prosty sposób nadać uprawnienia "spender" smart contractowi kontrolowanemu przez oszustów. Należy przez to rozumieć, że podobnie jak w przypadku np. DEXów obcy smart contract zyska dostęp do dysponowania naszymi środkami. Jeden z takich ataków wymierzony został w posiadaczy tokenu Gnosis (GNO), który jak wiele innych odnotował w tym roku znaczny wzrost. Oto jej pełna treść (oznaczona na pomarańczowo):Gnosis Smart Contract Upgrade
The upgraded smart contract uses 71% less gas, supports updates thanks to proxy patterns and allows you to participate in future votes.
Komentarze