Powstanie bitcoina i całej branży kryptowalut jest bardzo tajemnicze. W końcu projekt stworzyła anonimowa postać działająca pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, o której dawno już nikt nie słyszał. Ale kim tak na prawdę jest twórca bitcoina? Kto to jest Satoshi Nakamoto i ile ma BTC? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym przewodniku!
Jak powstał Bitcoin? Krótka historia
Satoshi Nakamoto jest jedną z najbardziej tajemniczych postaci w historii kryptowalut. I pomimo licznych prób zdemaskowania twórcy Bitcoina, być może jest to jeden przypadek, w którym świat kryptowalut skorzystał z tej mistyki. Przecież główną rzeczą, którą chciał osiągnąć Satoshi Nakamoto, była całkowita niezależność instrumentów finansowych.
A jego de-anonimizacja może być jedną z głównych słabości bitcoina.
W październiku 2008 roku użytkownik o pseudonimie "Satoshi Nakamoto" opublikował "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" - słynną
bitcoinową białą księgę. Opisał w niej
zdecentralizowany system rozliczeń, który nie wymagał pośrednictwa strony trzeciej - np. banku. A już dwa miesiące później, w styczniu 2009 roku, wydobyto genesis block bitcoina.
Satoshi Nakamoto do stworzenia pierwszej kryptowaluty motywowała idea rozwiązania podstawowych problemów istniejącego systemu finansowego, w szczególności polityki deprecjacji walut fiat przez banki centralne.
Satoshi Nakamoto - kto to, co o nim wiadomo?
Działalność Satoshi Nakamoto była ściśle związana ze społecznością krypto-punkową, której ideologia zawsze opierała się na wadze prywatności i ochrony danych. Torrenty, VPN-y i podpisy elektroniczne to pomysły, które w taki czy inny sposób zostały wprowadzone w życie dzięki wysiłkom społeczności crypto punków.
Kryptowaluty nie były wyjątkiem - przed bitcoinem podejmowano wiele prób stworzenia zdecentralizowanego systemu rozliczeń. Jednak to Satoshi Nakamoto jako pierwszy zaproponował działający model.
Do dziś nikt nie wie dokładnie, kto kryje się za tym pseudonimem. Uważa się, że równie dobrze mogłaby to być osoba dowolnej płci lub pochodzenia, a może nawet cała grupa programistów, którzy chcą pozostać anonimowi.
Satoshi Nakamoto podał na
swoim profilu na stronie P2P Foundation, że pochodzi z Japonii. Informacja ta była jednak raz po raz kwestionowana.
Wiele wskazuje na to, że Satoshi Nakamoto pracował i korespondował z Londynu.
Przykładowo, Satoshi zawsze wysyłał wszystkie swoje wiadomości w godzinach, które odpowiadały londyńskiej strefie czasowej. Z kolei hashtag bloku genezy zawierał odniesienie do nagłówka artykułu zatytułowanego "Chancellor on brink of second bailout for banks" z The Times of London.
Ponadto Satoshi często używał w swoich listach słów, które są wyjątkowe dla rodowitych Anglików. Biała księga bitcoina została również napisana w doskonałym języku angielskim i nigdy nie została przetłumaczona na język japoński.
Nie należy jednak wykluczać możliwości, że Satoshi po prostu próbował w ten sposób zatrzeć ślady.
Domniemana data narodzin Satoshiego również jest kwestią sporną. Według jednej z wersji, wybrana przez Satoshiego
data 5 kwietnia 1975 roku nie była przypadkowa i w rzeczywistości stanowi odniesienie do istotnych wydarzeń w historii systemu finansowego.
5 kwietnia 1933 roku prezydent
Franklin Roosevelt podpisał dekret zabraniający Amerykanom oszczędzania i przechowywania złota. Amerykanie mogli odzyskać to prawo dopiero w 1975 roku.
Być może był to sposób Satoshiego na podkreślenie niedoskonałości obecnego systemu finansowego, a jednocześnie pokazanie światu, jaką rolę widzi on w przyszłości dla bitcoina. Można powiedzieć, że to odniesienie okazało się prorocze - dziś wielu określa pierwotną kryptowalutę jako
"drugie" lub "cyfrowe" złoto.
Imię, które zdaniem ekspertów może mieć również ukryte znaczenie, także było wielokrotnie kwestionowane. W języku japońskim słowo "Satoshi" oznacza "mądry" lub "jasno myślący". Słowo "Naka" można przetłumaczyć jako " Wewnątrz", a "Moto" jako "Podstawa, Fundament".
Jednocześnie, jeśli rozłożyć nazwę na znaki, to razem słowa "naka" i "moto" można zinterpretować jako "W książce".
W każdym razie wychodzi coś w rodzaju "jasnego myślenia w fundamentach" albo "mądrości w książce" (w białej księdze bitcoina?).
Satoshi Nakamoto zniknął. Dlaczego ta osoba jest tak ważna?
Od samego początku aktywności Satoshi kładł duży nacisk na anonimowość. Wchodził do sieci tylko za pomocą bezpiecznej przeglądarki Tor i starannie ukrywał swoją tożsamość. Podczas gdy inni spekulowali, czy Satoshi może być szalony, śledząc jego fazy snu, a nawet podejrzewając go o powiązania z Yakuzą, Satoshi kontynuował pracę nad kodem źródłowym bitcoina z innymi entuzjastami kryptowalut.
Rozwiązując istniejące problemy z bitcoinem i tworząc nowe rozwiązania, Satoshi przez długi czas był autorytetem dla wszystkich. A wszelkie błędy i wady w sieci zawsze były rozwiązywane tylko z jego udziałem. Z czasem jednak polityka i działania Satoshiego w odniesieniu do bitcoina zaczęły być krytykowane.
To ostatecznie doprowadziło do tego, że
usunął on swoje nazwisko z oświadczenia o prawach autorskich bitcoina, zaktualizował stronę Bitcoin.org i dodał kontakty do innych aktywnych deweloperów.
Ostatni raz Satoshi Nakamoto pojawił się w sieci prawie 11 lat temu, 26 kwietnia 2011 roku. Tego dnia napisał krótki list do jednego ze swoich współpracowników, Gavina Andresena, w którym przekazał mu kopię klucza kryptograficznego do systemu alertów bezpieczeństwa bitcoina oraz napisał kilka słów o swojej wizji dalszego rozwoju sieci.
Od tego czasu trwają nieustanne próby zdemaskowania prawdziwej tożsamości kryjącej się za pseudonimem Satoshi Nakamoto.
Potencjalni Satoshi Nakamoto - Plotki, poszlaki, tajemnice
Według wielu osób w środowisku, najbardziej prawdopodobnymi kandydatami są jak na razie Nick Szabo i Hal Finney.
Nick Szabo to amerykański kryptograf, który stworzył pierwszą koncepcję cyfrowej waluty jeszcze w 1998 roku, nazywając ją Bit Gold. Niestety, w tamtych latach przodek Bitcoina nie zdołał zdobyć popularności ze względu na wiele ograniczeń technicznych. Sam Szabo zawsze zaprzeczał jakiemukolwiek udziałowi w tworzeniu bitcoina.
Innym prawdopodobnym kandydatem jest Hal Finney. To do niego w dniu 12 stycznia 2009 roku została wysłana pierwsza bitcoinowa transakcja. Sam Finney rzeczywiście komunikował się z Satoshim Nakamoto i wspierał jego plany dotyczące bitcoina, a nawet opublikował później swoją korespondencję jako dowód. Jednak wielu nadal uważa, że korespondencja Finneya mogła być po prostu sfałszowana.
Niestety, Finney zmarł w 2014 roku. Ale jest szansa, że jeszcze kiedyś będzie mógł powiedzieć nam prawdę! Rzecz w tym, że Finney nie został pochowany w tradycyjny sposób. Jego ciało zostało poddane krioprezerwacji.
Byli też samozwańczy Satoshi Nakamoto. Jednym z nich jest autralijski naukowiec Craig Steven Wright. W ostatnich latach
dostarczał różnych dowodów na swoje twierdzenia. W jego słowach było jednak wiele sprzeczności, więc właściwie nikt nie daje mu wiary.
Najpierw powiedział, że omówił pomysł stworzenia bitcoina ze swoim partnerem, ekspertem od kryminalistyki komputerowej Dave'em Kleimanem, w 2008 roku. Później podczas sesji sądowej stwierdził jednak, że po raz pierwszy spotkał Kleimana w sierpniu 2010 roku. Klucze kryptograficzne, które Craig dostarczył jako dowód, że jest Satoshi Nakamoto, również wydawały się być stworzone wcześniej.
Jest jeszcze jedna zabawna teoria. Mówi ona, że pseudonim Satoshiego został wybrany przez grupę badaczy w konsorcjum czterech firm:
SAmsung, TOSHIba, NAKAmichi i MOTOrola. Nikt jednak nie zdołał jeszcze udowodnić ani obalić tej teorii.
W historii Bitcoina było nie mniej niż dziewięciu kandydatów, ale nikt nadal nie wie, kim naprawdę był Satoshi: mężczyzną, kobietą czy grupą ludzi. I być może, w sumie, nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Przecież gdyby jego tożsamość została ujawniona, fundament, który opierał się na całkowitej decentralizacji, mógłby zostać zachwiany.
Satoshi Nakamoto - ile ma BTC?
Satoshi Nakamoto to nie tylko legendarna postać, ale także jeden z najbogatszych ludzi na świecie: jest właścicielem ponad 1 miliona BTC, co na dzień dzisiejszy daje około 176 miliardów dolarów!
Oczywiście nie jest to zaskoczeniem, ponieważ Satoshi jako pierwszy zaczął wydobywać bitcoiny. Na początku powstawania sieci trudność wydobycia była bardzo niska i ze zrozumiałych względów nie było konkurencji. Dlatego twórca bitcoina nie miał większych problemów z szybkim zgromadzeniem tak ogromnej ilości monet w swoich portfelach.
Jak Satoshi Nakamoto może wpłynąć na wartość bitcoina?
Tożsamość Satoshiego Nakamoto musi pozostać tajemnicą. Przynajmniej tak uważa dziś większość profesjonalnych traderów i wielu innych uczestników rynku kryptowalut. W przypadku jego de-anonimizacji bitcoin formalnie zyska "pana", co oznacza, że w świadomości wielu osób może przestać być wpełni zdecentralizowany i straci swoją główną zaletę.
Wszelkie wypowiedzi Satoshiego, a nawet jego śmierć, mogą zdestabilizować pierwszą kryptowalutę i cały rynek. Podobnie byłoby, gdyby nagle chciał sprzedać cały swój majątek. Satoshi Nakamoto, kimkolwiek jest, nadal posiada prawie 5% całkowitej podaży sieci bitcoin, co może znacząco wpłynąć na kurs BTC i zasiać panikę.
Satoshi to najmniejsza jednostka BTC - 1 satoshi ile to pln
Satoshi nazywa się również najmniejszą jednostkę kryptowaluty bitcoin. Została nazwana na cześć właśnie Satoshiego Nakamoto. W jednym bitcoinie mieści się 100 mln satoshi. Tak więc, 1 satoshi ile to PLN? Na dzień dzisiejszy:
Komentarze