Ostatnia "górka" przyniosła możliwość pomnożenia kapitału wielu krypto inwestorom. Ale co dalej? Oczywiście każdy ma własną odpowiedź na to pytanie i każda jest dobra, jeśli doszliśmy do niej samodzielnie. Może to czas na realizację zysków, a może warto rozważyć dalsze inwestycje? Możliwości są niemal niezliczone, a temat wart jest dogłębnego przemyślenia. W tym artykule skupimy się jednak na możliwościach dalszego inwestowania, gdyż to na tym polu rodzi się więcej pytań. Zarówno HODLing w oczekiwaniu zadowalającej stopy zwrotu, różne formy day-tradingu, czy inwestycje w DeFi są już sprawdzonymi strategiami i wiele osób się w nich odnajduje. Ale może to dobry czas na spróbowanie nowych form inwestowania?
Czym są launchpady?
Każdy zapewne spotkał się już z tym pojęciem. Dla przypomnienia omówmy nieco czym one są.
Otóż launchpady to platformy pośredniczące w inwestycjach w nowo powstające lub rozwijające się projekty. Platformy te dysponują bazą użytkowników zainteresowanych inwestycjami, co przekłada się bezpośrednio na rozpoznawalność promowanych przez nie projektów. Ponadto często funkcjonują w formule DAO (Decentralized Autonomous Organization), co oznacza, że użytkownicy mogą brać udział w zarządzaniu platformą.
Aby wprowadzić nowy projekt do launchpadu, musi on przejść wstępną weryfikację przez operatorów platformy. Pod tym względem udział pośrednika rozwiązuje poniekąd problem wiarygodności projektów zbierających kapitał. W czasie boomu na ICO z przełomu lat 2017/2018 sprzedaż tokenów tą drogą wiązała się przeważnie z koniecznością przeprowadzania wstępnej weryfikacji przez każdego potencjalnego inwestora we własnym zakresie. Mimo tego wiele ICO okazywało się być oszustwem, kończąc się exit scamem.
Udział launchpadów w procesie sprzedaży tokenów często dodatkowo narzuca emitentom szereg zasad mających zwiększyć bezpieczeństwo inwestorów. Z drugiej strony użytkownicy platformy chcący zainwestować muszą również spełnić pewne wymagania. Dzięki temu platforma pośrednicząca łączy interesy zespołów chcących zebrać kapitał potrzebny do rozwoju ich działalności z użytkownikami poważnie zainteresowanymi inwestycjami.
Wymagania wobec emitentów
Każdy launchpad stosuje własne reguły gry. Niektóre z nich nie stawiają emitentom zbyt wielkich wymagań. Często wystarczy, aby zespół chcący wprowadzić swoje tokeny do sprzedaży przedstawił ogólny zarys swojego projektu w postaci Whitepaperu, planowaną do zebrania kwotę oraz czas trwania sprzedaży. Następnie zespół odpowiedzialny za launchpad weryfikuje projekt i przeprowadza taką sprzedaż.
Z kolei inne platformy podchodzą do tego procesu znacznie bardziej rygorystycznie. Samo dopuszczenie tokenów do sprzedaży potrafi być rozbite na wiele etapów i często niewielu kandydatów przechodzi pomyślnie całą weryfikację. Projekty aplikujące o finansowanie na platformie w pierwszej kolejności muszą przedstawić skład zespołu, tokenomię, szczegóły poprzednich tur finansowania, swoją stronę internetową oraz whitepaper. Następnie przeprowadzana jest wstępna weryfikacja projektu z zachowaniem zasad należytej staranności (ang. due diligence). Pod uwagę brane są między innymi treść prezentowana na stronie projektu, akcje marketingowe, oraz kontakt ze społecznością zaangażowaną w projekt we wszelkich obsługiwanych kanałach komunikacji. W kolejnym kroku zespoły launchpadu i projektu aplikującego o finansowanie omawiają planowane etapy rozwoju projektu (roadmap) oraz dokładną wizję zarówno od strony technicznej jak i koncepcyjnej.
Od projektów oczekuje się innowacyjnych pomysłów, praktyczności zastosowania, oraz widocznych postępów w dotychczasowym rozwoju jak i w dalszej perspektywie. Każdy wniosek o przeprowadzenie sprzedaży tą drogą musi ponadto zostać poddany pod głosowanie zespołowi governance (odpowiedzialnemu za podejmowanie decyzji w zespole launchpadu). Dopiero po pomyślnym przejściu wszystkich etapów weryfikacji może dojść do sprzedaży tokenów na platformie.
Jak zainwestować?
Żeby wziąć udział w inwestycji za pośrednictwem launchpadu w większości przypadków nie wystarczy posiadać wolnych środków. Platformy te stawiają bowiem wymagania również potencjalnym inwestorom.
Jednym z podstawowych warunków jest podsiadanie odpowiedniej ilości tokenu emitowanego przez samą platformę inwestycyjną, często połączone z koniecznością stake'owania go na smart kontrakcie platformy. W zależności od ilości posiadanych tokenów użytkownicy mają możliwość inwestowania różnych kwot, określonych w systemie tierowym (wielopoziomowym) - im więcej tokenów posiadają, tym większe kwoty mogą inwestować. Jednak wymagania nie kończą się na kwestii finansowej. Launchpady często wymagają od potencjalnych inwestorów whitelist'owania, co w praktyce oznacza przejście procesu KYC - weryfikację tożsamości. Niektórych może zniechęcać fakt udostępniania swoich danych osobowych, lecz z perspektywy wymogów formalnych krok ten świadczy pozytywnie o samych platformach, które dzięki temu wychodzą naprzeciw regulacjom charakterystycznym dla sektora finansowego.
Ponadto hodlerzy większych ilości tokenu emitowanego przez launchpad mają możliwość uczestnictwa w systemie governance - mogą bać udział w procesie podejmowania decyzji dotyczących zarządzania samą platformą, jak i dopuszczania nowych projektów do sprzedaży tokenów. Często zdarza się również, że najwięksi hodlerzy mają dostęp do wcześniejszych rund inwestycji, w których mogą inwestować na korzystniejszych warunkach.
Warto jednak pamiętać, że ilość użytkowników chcących zainwestować poprzez launchpad jest tak wysoka, że często wśród zainteresowanych przeprowadzane jest losowanie, żeby wyłonić grono osób dopuszczonych do zakupu tokenów.
Znane launchpady
Ostatni rok, związany ściśle ze sporymi wzrostami na rynku kryptowalut, spowodował wysyp wszelakich projektów związanych z kryptowalutami. Wśród nich nie mogło również zabraknąć launchpadów. Przyjrzyjmy się kilku z nich.
Polkastarter
Adres: polkastarter.com
Launchpad działający w oparciu o blockchainy ETH, BSC, Polygon. Jest platformą stawiającą wysokie wymagania, zarówno wobec potencjalnych inwestorów, jak i projektów chcących pozyskać kapitał za jej pośrednictwem. Od użytkowników oczekuje się przejścia procesu KYC, oraz posiadania minimum 250 tokenów POLS. Z kolei emitentów czeka proces wnikliwej weryfikacji rozbitej na kilka etapów. Według Polkastarter zaledwie 6% wszystkich projektów aplikujących o finansowanie przechodzi weryfikację pomyślnie. System tierowy podzielony jest na 5 stopni w zależności od ilości posiadanych tokenów POLS. Określone przedziały to: 250+, 1000+, 3000+, 10000+ i 30000+ tokenów.
Duck Starter
Adres: duckstarter.io
Kolejna z popularnych platform umożliwiająca inwestycje w drodze IDO (Initial DEX Offering) działająca w ETH i BSC. Dodatkowo oferuje inwestorom możliwość stake'owania stablecoinów na specjalnie do tego stworzonych inteligentnych kontraktach, nagradzając ich tokenami poszczególnych projektów. Aby stać się inwestorem w Duck Starterze należy posiadać przynajmniej 2000 tokenów DUCK. Z kolei wymóg KYC dotyczy jedynie wybranych projektów. Natomiast aby ubiegać się o finansowanie za pośrednictwem tego launchpadu wymagane jest wypełnienie formularza na platformie podając podstawowe informacje na temat projektu. Poszczególne tiery na tej platformie wymagają posiadania minimum: 2000, 5000, 10000, 20000, 100000 tokenów DUCK.
Red Kite
Adres: redkite.polkafoundry.com
Launchpad operujący w sieciach ETH, BSC oraz Polygon, z planami rozszerzenia zasięgu o blockchain Polkadot. Przejście procesu KYC jest obligatoryjne dla wszystkich użytkowników. Emitenci chcący wprowadzić swój projekt na platformę muszą skontaktować się z Red Kite za pomocą formularza dostępnego na stronie. W tej platformie wyróżnia się rozbudowanym systemem tierowym, który oprócz możliwości inwestowania określonych kwot, daje również dodatkowe bonusy posiadaczom większych ilości tokenów platformy, ale również stawia wymagania użytkownikom niższych tierów. Użytkownicy dwóch pierwszych poziomów zobowiązani są brać aktywny udział w promocji na platformach społecznościowych. Natomiast poziomy trzeci i czwarty mają dostęp do ekskluzywnych inwestycji oraz gwarantowaną alokację dla nowych projektów. Użytkownicy czwartego poziomu mogą dodatkowo liczyć na airdrop tokenów NFT, jeśli będzie się odbywał. Aby stać się użytkownikiem Red Kite należy zdeponować na platformie minimum 500 tokenów PKF (PolkaFoundry), które są przeliczane w skali 1:1 na tzw. Red Kite Point (RKP). Opcjonalnie można deponować również tokeny płynności w parze PKF-ETH, przy czym 1 LP token przeliczany jest na 400 punktów Red Kite. Dla poszczególnych szczebli należy posiadać minimum: 500, 5000, 40000, 80000 Red Kite Points.
TrustPad
Adres: trustpad.io
TrustPad jest platformą działającą w sieciach Binance Smart Chain, Ethereum, Polygon i Polkadot. Nie wymaga od użytkowników weryfikacji, a dla emitentów przygotowany jest prosty formularz zgłoszeniowy. Użytkownicy platformy mogą liczyć na jednakowe alokacje, lecz osoby mogące inwestować w dostępne projekty wyłaniane są w drodze losowania. System tierowy na niższych poziomach zwiększa jedynie szanse w losowaniu, a najniższy próg wejścia przysługuje posiadaczom od 2000 tokenów wzwyż. Posiadanie 10000 tokenów lub więcej daje gwarancję przyznania alokacji. Launchpad ten prowadzi również politykę "First come first serve" - kto pierwszy ten lepszy, co oznacza, że w sytuacji gdy wszystkie tokeny dostępne w sprzedaży nie zostaną wykupione w ramach alokacji użytkowników, rozpoczyna się proces otwartej sprzedaży, w której każdy użytkownik może zainwestować do momentu wyczerpania tokenów w puli.
DAO Maker
Adres: daomaker.com
Jest w tym zestawieniu wyjątkowo ciekawą pozycją z kilku przyczyn. Za pośrednictwem tej platformy udało się zgromadzić łącznie ok. 7 miliardów USD, co niewątpliwie robi wrażenie. Z drugiej strony jednak DAO Maker dwukrotnie padł ofiarą exploitu w przeciągu ostatniego miesiąca - 12 sierpnia i 3 września 2021. Z tego też powodu może budzić skrajne emocje. Inwestorzy muszą stake'ować minimum 500 tokenów DAO. Kolejne poziomy to: 1000+, 2000+, 4000+, 10000+. Dla aplikantów o finansowanie z kolei czeka formularz zgłoszeniowy.
Zestawienie
Platforma |
Polkastarter |
Duckstarter |
Red Kite |
TrustPad |
DAO Maker |
wymagana minimalna ilość tokenów |
250 |
2000 |
500 |
2000 |
500 |
równowartość w USD (na dzień 7.09.2021) |
500 |
540 |
500 |
900 |
1250 |
Wymóg KYC |
Tak |
Nie zawsze |
Tak |
Nie |
Tak |
Możliwość udziału w zarządzaniu (governance) |
Tak |
Tak |
Nie |
Nie |
Nie |
Czy warto?
Launchpady dają możliwość inwestowania w nowe projekty zanim te dotrą do szerszego grona odbiorców. Inwestycje we wczesnych fazach rozwoju nowych kryptowalutowych biznesów wiążą się również z atrakcyjnymi cenami tokenów oraz potencjałem na wyższą stopę zwrotu kiedy odniosą sukces. Należy jednak pamiętać, że wraz z szansą na większy zysk wzrasta również ryzyko. Inwestycje we wczesnych fazach rozwoju zawsze wiążą się z pewną dozą niepewności. Prawdopodobnie jednak wszyscy mający choć nieco styczności z rynkiem kryptowalut rozumieją tę nierozerwalną zależność.
W takim razie ile można zarobić?? Niektóre z launchpadów wręcz chwalą się wzrostami osiąganymi przez tokeny sprzedawane na ich platformach. Często można natknąć się na kilkunasto, czy nawet kilkudziesięciokrotne zwroty. Oczywiście nie każdy projekt może poszczycić się tak imponującym sukcesem finansowym. Warto jednak przyjrzeć się możliwościom oferowanym przez launchpady i samodzielnie podjąć decyzję. Zachęcam do głębszego zapoznania się z tematem tym bardziej, że nawet najbardziej szczegółowy artykuł nie zastąpi nigdy własnej wnikliwej analizy.
Komentarze