Współzałożyciel i były CEO giełdy BitMEX, Arthur Hayes, ma dla Was radę. Nie skreślajcie od razu wszystkich memecoinów. Mogą one mieć pozytywny wpływ na blockchainy!
- Arthur Hayes twierdzi, że niektóre memecoiny mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na blockchainy,
- Nie wszyscy jednak podzielają jego zdanie, twierdzą, że memecoiny nie mają wartości.
Arthur Hayes chwali memecoiny
W rozmowie z dyrektorem generalnym Real Vision,
Raoulem Palem, Hayes argumentował, że memecoiny - mimo pewnego stereotypu - wnoszą jednak na rynek pewną wartość. Chodzi o to, że... przyciągają uwagę. To zaś oznacza więcej użytkowników danego blockchaina.
Możesz uznać te rzeczy [memecoiny] za głupie i bezwartościowe, ale jeśli przyciągną uwagę i przyciągną więcej inżynierów na rynek, będzie to pozytywna wartość dla samego łańcucha
- powiedział.
Sieci, które mogą wspierać tę kulturę, będą sieciami, które mają wartość
– dodał Hayes, wskazując, że
Solana i
Ethereum to
blockchainy najlepiej przygotowane do przechwytywania przepływu uwagi mediów i użytkowników za sprawą memecoinów.
I faktycznie, powyższe widać zwłaszcza w przypadku Solany. Aktywność w tej sieci znacznie wzrosła po listopadowym rajdzie na rynku memecoinów. Podobne zjawisko było widać w
sieci Bitcoin, gdy modne stały się tokeny
BRC-20.
Raoul Pal patrzy na sprawę tak samo. Uważa, że memecoiny będą prawdopodobnie zyskiwać coraz większą popularność wśród młodszych inwestorów. Chodzi o wykorzystanie miłości do gier i memów przedstawicieli pokolenia Z i millenialsów.
To jest to samo, to gra pieniężna
– powiedział Pal.
Nie wszystko jest takie kolorowe!
Do tego kociołka pełnego miodu trzeba jednak dodać niemało dziegciu. Wiele osób, w tym autor tych słów, uważa, że memecoiny nie posiadają jednak żadnych fundamentów i przypominają trochę żetony do gry, a nie poważne aktywa.
W notatce dla inwestorów z 14 marca amerykańska firma inwestycyjna
Franklin Templeton napisała, że choć memecoiny mogą stwarzać okazję do „szybkich zysków”, to w praktyce są bezwartościowe - brakuje im jakiejkolwiek fundamentalnej „wartości lub użyteczności”.
Z kolei w poście na blogu z 29 marca współzałożyciel Ethereum
Vitalik Buterin poprosił środowisko kryptowalut, by te znalazło jakieś faktyczne zastosowanie dla memecoinów.
To ostatnie nie jest nierealne. Zgodnie z zasadą "gorszy pieniądz wypiera lepszy" memecoiny mogą nadawać się do handlu w sieci. Internauci mogą chętniej nimi płacić niż np. etherem czy bitcoinem.
Komentarze