Amerykański Secret Service: Kryptowaluty “nie są z natury przestępcze”

U.S. Secret Service ogłosiła uruchomienie centrum świadomości kryptowalutowej, internetowej platformy edukacyjnej opracowanej w celu wsparcia agencji w jej wysiłkach na rzecz zwalczania nielegalnego wykorzystania wirtualnych aktywów. W ogłoszeniu wydanym w zeszły piątek, U.S. Secret Service stwierdziło, że nowa inicjatywa ma na celu "dostarczenie społeczeństwu informacji na temat bezpieczeństwa aktywów cyfrowych". Agencja zamierza bowiem "nadal rozszerzać swoje możliwości, współpracę i skuteczność związaną ze wszystkimi dochodzeniami w sprawie przestępstw finansowych". Służby specjalne USA podkreśliły, że "inwestycje i transakcje z wykorzystaniem kryptowalut i aktywów cyfrowych nie są z natury przestępcze". Jednocześnie zauważyły, że zapewniają one "nowe możliwości dla tych, którzy chcą popełnić oszustwo lub w inny sposób ukryć nielegalne działania."
U.S. Secret Service dodało również, że "kryptowaluty nadal stają się coraz bardziej popularnymi formami płatności" i z tego powodu agencja "musi również być liderem zarówno w edukacji społeczeństwa, jak i zwalczaniu oszustw finansowych". Jeremy Sheridan, asystent dyrektora Biura Dochodzeń Secret Service USA powiedział:
Nasz obowiązek egzekwowania przestępstw przeciwko krajowym systemom finansowym obejmuje zarówno informowanie społeczeństwa o tym, jak działają aktywa cyfrowe, jak i współpracę z nimi w celu identyfikacji, aresztowania i ścigania osób angażujących się w przestępstwa z wykorzystaniem aktywów cyfrowych.
W tym momencie, nowo uruchomiony hub edukacyjny zawiera kilkanaście definicji związanych z kryptowalutami, np. czym jest Bitcoin i leżąca u jego podstaw technologia blockchain oraz czym ta wiodąca kryptowaluta różni się od altcoinów czy stablecoinów. Znajdują się tam również linki do poprzednich wiadomości i ogłoszeń agencji dotyczących aktywów cyfrowych.

Kryptowaluta to tylko narzędzie

To nie jest pierwszy raz, kiedy amerykańska Secret Service wypowiedziała się na temat wykorzystania kryptowalut do nielegalnych celów. W lipcu 2020 roku, kiedy agencja stworzyła swoją grupę zadaniową ds. oszustw cybernetycznych, doradca ds. polityki cybernetycznej U.S. Secret Service Jonah Force Hill opiniował, że rosnący trend cyberprzestępstw "nie jest specyficznym problemem związanym z kryptowalutami".
To, w jaki sposób przestępstwo zostało popełnione, za pośrednictwem kryptowaluty lub nie, lub jaka forma pieniędzy została skradziona, jest często nieistotne dla oskarżenia i dlatego nie jest kwantyfikowane do celów statystycznych.
Agencja umieściła też kilku przestępców mających powiązania z kryptowalutami na zeszłorocznej liście "najbardziej poszukiwanych zbiegów".

Komentarze

Ranking giełd