Adopcja kryptowalut w Afryce: Nigeria ureguluje rynek

Nigeryjska SEC i Ministerstwo Finansów pracują nad ramami prawnymi dla rozwoju rynku kryptowalut i technologii blockchain. Adopcja cyfrowych aktywów w największej afrykańskiej gospodarce może przybliżyć do niej cały kontynent.  Według informacji podanych przez nigeryjski portal Business Day, władze kraju pracują nad przepisami przyjaznymi dla rynku kryptowalut. Ujawnił to specjalny doradca Ministerstwa Finansów - Amstrong Takang, podczas wtorkowego przemówienia na kongresie Fintech in Nigeria. State of Play w Lagos. Urzędnicy z ministerstwa mają rozmawiać z lokalnym nadzorcą rynku - Securities and Exchange Commission. Celem współpracy jest zapewnienie otoczenia regulacyjnego dla przestrzeni blockchain, w szczególności zaś dla rynku kryptowalut. Nigeryjska SEC dała się już poznać jako zwolennik liberalnego podejścia do cyfrowych aktywów.

Wrześniowe oświadczenie SEC

Nigeryjska Securities and Exchange Commission ujawniła swoje podejście do kryptowalut publikując Oświadczenie w sprawie zasobów cyfrowych oraz ich klasyfikacji i traktowania. Już w pierwszych słowach wprowadzenia czytamy:
Cyfrowe aktywa zapewniają alternatywne możliwości inwestycyjne; w związku z tym konieczne jest zapewnienie, aby te oferty funkcjonowały w sposób zgodny z ochroną inwestorów, interesem publicznym, integralnością rynku i przejrzystością. Ogólnym celem regulacji nie jest krępowanie technologii ani dławienie innowacji, ale tworzenie standardów zachęcających do etycznych praktyk, które ostatecznie przyczynią się do powstania uczciwego i wydajnego rynku.
Aby zrealizować swoje zapowiedzi, SEC dała firmom z branży 3 miesiące na zarejestrowanie działalności. Sprzedaż tokenów, prowadzenie ICO i usługi związane z security tokens mają być zaś traktowane jako programy inwestycyjne.

Długi cień oszustw

Jedną z przyczyn regulowania nigeryjskiego rynku kryptowalut może być gwałtowny wzrost liczby oszustw inwestycyjnych, atakujących mieszkańców kraju. Wiele z nich obrało za swoją przykrywkę cyfrowe aktywa. Jednym z największych tego rodzaju nieuczciwych programów była piramida finansowa Mavrodi Mundial Moneybox. Według śledczych, kierowane przez Rosjan oszustwo, wyłudziło nawet 50 milionów dolarów od 3 milionów Nigeryjczyków.

Komentarze

Ranking giełd