Filipińska policja uratowała ponad 1000 ofiar handlu ludźmi. Zmuszano ich do krypto-scamów | Wiadomości | CrypS.

Filipińska policja uratowała ponad 1000 ofiar handlu ludźmi. Zmuszano ich do krypto-scamów

Dawid Kucharczyk
Strona internetową podszywającą się pod oficjalną stronę zrzutu Arbitrum

Filipińska Policja Narodowa (PNP) uratowała ponad 1000 ofiar handlu ludźmi. Osoby te były zmuszane do pracy nawet po 18 godzin dziennie, jednak nie był to standardowy zawód. Ofiary procederu zajmowały się bowiem wyłudzaniem kryptowalut.


Władze aresztowały 12 podejrzanych. Zostanie im postawiony zarzut handlu ludźmi. Wśród nich jest siedmiu obywateli Chin, czterech Indonezyjczyków oraz 1 Malezyjczyk.

Według raportu lokalnych mediów, ofiary szybko przyjęły oferty pracy. Sprawcy skusili je bowiem darmowymi lotami i zakwaterowaniem. Po przybyciu na miejsce skonfiskowano im jednak paszporty i zmuszono do pracy do 18 godzin dziennie. Co więcej, potrącano im wynagrodzenia za utrzymywanie kontaktów z kolegami lub robienie dłuższych przerw.

W sumie uratowano 1090 osób. Pochodziły one z kilku krajów i były przetrzymywane w niewoli. Pracownicy pochodzili głównie z Azji, w tym z Wietnamu (389), Chin (307), Filipin (171), Indonezji (143), Nepalu (40), Malezji (25), Myanmaru (7), Tajlandii (5), Tajwanu (2) i Hongkongu (1).

Michelle Sabino, rzeczniczka grupy zwalczającej cyberprzestępczość PNP, poinformowała o aresztowaniu co najmniej 12 podejrzanych. Są oni podejrzani o bycie operatorami podmiotu o nazwie Colorful and Leap Group Co. Wszyscy zostali poddani postępowaniu wyjaśniającemu w sprawie handlu ludźmi przed Departamentem Sprawiedliwości w Manili.

W oświadczeniu dla mediów Sabino zauważyła, że operatorzy wyszkolili pracowników, aby nakłaniali obcych ludzi do zakupu kryptowalut lub wpłacania środków na fałszywe konta bankowe. Głównie celowano w osoby ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Kanady. Scam miał opierać się na budowaniu fałszywych ”relacji romantycznych”. Tego rodzaju oszustwa biorą na cel także osoby z naszego kraju. Ostrzegaliśmy przed nimi w tekstach Uwaga na kryptowalutowe oszustwa na Tinderze oraz Uwaga na oszustwa randkowe i fałszywe aplikacje w App Store i Google Play

Strona internetową podszywającą się pod oficjalną stronę zrzutu Arbitrum



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.