Portfel kryptowalutowy | Słownik | CrypS.

Portfel kryptowalutowy

Portfel kryptowalutowy – (ang. cryptocurrency wallet) to zbiór niezbędnych informacji (prywatnych kluczy) lub oprogramowanie do zarządzania nimi oraz do przeprowadzania transakcji kryptowalutami. Może być to aplikacja mobilna, urządzenie, serwis internetowy czy nawet kartka papieru (paper wallet) zawierająca daną wartość kryptowaluty (klucz publiczny i prywatny).

Jakie są rodzaje portfeli kryptowalutowych?

Bitcoin oraz inne kryptowaluty można przechowywać na portfelach dedykowanym konkretnym projektom. 

Portfele kryptowalutowe możemy  podzielić na 5 grup:

  1. Portfele w postaci aplikacji na komputer. Portfeli tych używa się wyłącznie na komputerze, na których są zainstalowane; ich mobilność jest jednak niska. Oczywiście, można taki portfel zainstalować również na kluczu USB (pendrive) i korzystać z niego na niemal każdym komputerze. Portfele te dzielą się na:- pełne; przechowują cały łańcuch bloków; ich negatywną cechą jest długi czas synchronizacji oraz wysoka tzw. zasobożerność; przykładem portfela jest: Bitcoin Core;
    lekkie; łańcuch bloków przechowywany jest na serwerach, a nie na komputerze jak w przypadku portfeli pełnych; ich cechą pozytywną jest szybka synchronizacja z siecią oraz mała tzw. zasobożerność; przykładem takiego portfela jest: Multibit.
  2. Portfele offline (bez połączenia z internetem). Posiadają najwyższy poziom zabezpieczenia bitcoinów. Taki portfel można zapisać na kartce lub w pliku tekstowym i trzymać na urządzeniu przenośnym. Mobilność tego portfela jest bardzo niska, z wyjątkiem Paper Walleta, który dodatkowo umożliwia np. wydruk banknotu o dowolnym nominale, z kodem QR.
  3. Portfele przeglądarkowe. Ten rodzaj portfela udostępniany jest przez serwis, świadczący tego typu usługi. Do korzystania z portfela potrzeba jedynie przeglądarki na dowolnym telefonie czy komputerze. Jego atrybut to duża mobilność, kosztem jednak mniejszego bezpieczeństwa (bezpieczeństwo środków zależy od osób trzecich). Portfele przeglądarkowe nadają się wyłącznie do krótkoterminowego przechowywania bitcoinów. Przykładem tego portfela jest: Coinbase.com.
  4. Portfele mobilne. Portfel ten korzysta z aplikacji na telefony lub tablety. Ważnym jego atutem jest mobilność, bo jest ona taka, jak sprzęt z którego korzysta użytkownik czyli dostępna wszędzie, gdzie jest internet. Portfel umożliwia, dla przykładu, błyskawiczną  zapłatę w restauracji lub w dowolnym miejscu (np. serwisie internetowym) przez zeskanowanie kodu QR. Portfele te są prawie identyczne jak portfele przeglądarkowe, lecz z funkcją skanowania kodu (aparat w telefonie/tablecie). Mogą być bardziej narażone na atak ze względu na gorszy system ochronny niż na systemach operacyjnych, które posiadają komputery. Przykładem jest aplikacja na Android: Mycelium.
  5. Portfele sprzętowe. Występują w postaci klucza USB. Są bardzo bezpieczne, lecz z ograniczoną mobilnością. Można używać ich na dowolnym komputerze z wolnym gniazdem USB. Jest to ulepszona wersja urządzenia przenośnego ze względu na jego zakodowaną specyfikę. Przykładem tego portfela jest: Trezor.

Zobacz nasz poradnik, mówiącyo tym jak założyć portfel kryptowalut.