Jak rozliczyć podatki od kryptowalut (2019/2020) | CrypS.

Jak rozliczyć podatki od kryptowalut (2019/2020)

3 min
Michał Misiura

Jak rozliczyć podatki od kryptowalut w Polsce w 2020 roku

Do 2018 roku podatki od kryptowalut rozliczało się w naszym kraju na oko. Każdy robił to tak jak wydawało mu się, że jest słusznie, a lokalne urzędy wydawały sprzeczne indywidualne interpretacje. Na szczęście nastała jasność i teraz wiadomo już jak zrobić to poprawnie. 

Kiedy odprowadzamy podatek od kryptowalut?

Obowiązek podatkowy następuje wtedy gdy wymieniamy kryptowaluty na tradycyjne pieniądze (lub towar, usługę lub prawo majątkowe). Ustawa określa to jako „odpłatne zbycie waluty wirtualnej”. Nie musimy płacić gdy zamieniamy jedną cyfrową walutę na inną, ani wtedy gdy nasze coiny stają się stablecoinami lub tokenami. Obecnie rozliczając się z kryptowalut jesteśmy także zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Definicja z ustawy o PIT:

„Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną”.

Ważne:

Rozliczenia z kryptowalut nie można sumować z innymi operacjami finansowymi takimi jak sprzedaż akcji, udziałów, praw finansowych czy instrumentów pochodnych. Przychody i koszty dotyczące kryptowalut można łączyć tylko w obrębie ich grupy.

Gdzie wpisujemy nasze rozliczenie z kryptowalut?

PIT-38, lubryka C, dokładnie tutaj:

w tym miejscu w PIT 38 C wypełniamy nasze przychody z kryptowalut

Jak obliczamy należność dla skarbówki?

zysk – koszty = dochód (lub strata)

zysk – kwota, za którą sprzedaliśmy kryptowaluty
koszty – brane pod uwagę są tylko bezpośrednie koszty zakupu lub sprzedaży, nie można więc doliczyć do nich ceny koparki, zużycia prądu lub usług informatycznych.

Płacimy 19% od dochodu. Tyle wynosi podatek od dochodów kapitałowych i jest to stawka, którą musimy zapłacić. Nie ważne czy nasz dochód związany z kryptowalutami pochodzi z działalności gospodarczej, handlu czy z wydobycia.

Przykład nr.1:

Kupiłem kawałeczek bitcoina za 500 złotych i po miesiącu sprzedałem go za 600.

Mój podatek to (600 – 500) x 19/100 = 100 x 19/100 = 19 złotych

Przykład nr.2:

Kupiłem pół bitcoina za 14 000 złotych i przesłałem go na giełdę, gdzie prowadząc handel z dźwignią pomnożyłem go i zarobiłem 2 bitcoiny o wartości 56 000 złotych. Następnie postanowiłem przelać 1 bitcoin do kolejnej giełdy, na której wymieniłem go na złotówki.

Mój podatek to (28 000* – 14 000) x 19/100 = 14 000 x 19/100 = 2660

*wartość 1 bitcoina, którego wymieniłem na złotówki,

Jeśli zdecyduję się na wymianę drugiego bitcoina, nie odliczę już kosztów uzyskania, czyli 14 000, które wydałem na zakup pierwszej połówki.

PIT wypełniamy także gdy odnotowaliśmy stratę. Wtedy przechodzi ona jako koszty do rozliczenia za następny rok. 

Przykład:

Kupiłem 5 litecoinów za 1200 złotych, ale ich wartość spadła i sprzedałem je za 1000 złotych.

Zgodnie z obliczeniami mój podatek to (1000-1200) x 19/100 = – 200 x 19/100 = – 38 złotych.

Wpisuję ujemną kwotę do lubryki strata i na tym koniec.

Co potrzebujemy dodatkowo żeby rozliczyć podatek od kryptowalut?

Musimy mieć dowód zakupu i sprzedaży. Samo potwierdzenie przelewu na giełdę nie wystarczy, a skarbówka nie przychodzi nam z pomocą mówiąc co jest wystarczająco dobrym dokumentem. Najlepiej prowadzić własną ewidencję, w której od razu będziemy zapisywać wszystkie zakupy kryptowalut dołączając screeny, potwierdzenia z giełdy oraz to co wyda nam się pomocne. Ważne aby dokumenty, które dostarczymy zawierały informacje takie jak:

  • rodzaj kryptowaluty,
  • nazwę,
  • kod/oznaczenie identyfikujące kryptowalutę,
  • ilość, datę i sposób nabycia,
  • koszt nabycia.
  • potwierdzenia przelewów bankowych na rachunek giełdy kryptowalut,
  • wyciągi elektroniczne z giełd,
  • arkusze potwierdzające dokonanie transakcji,
  • wiadomości elektroniczne otrzymane na email lub wygenerowane na koncie giełdy, które potwierdzają transakcje.

Powinniśmy gromadzić te dane na bieżąco, to znacznie wygodniejsze niż przetrząsanie skrzynki mailowej i szukanie historycznych kursów w sieci. Jeżeli Urząd Skarbowy zwróci się do nas z pytaniami lub wątpliwościami, będziemy mieć gotową odpowiedź i zaoszczędzimy czas oraz nerwy.

Ważne!

Nie jesteśmy doradcami podatkowymi, a artykuł ma charakter poglądowy, dlatego prosimy nie traktować go jako porad podatkowych. Jeśli masz wątpliwości co do rozliczenia swoich dochodów najlepiej skontaktuj się ze specjalistą.

Jak rozliczyć podatki od kryptowalut w Polsce w 2020 roku

Dodaj komentarz