Inwestycja w kryptowaluty – czy to skuteczna i bezpieczna ochrona kapitału przed inflacją?

Waluty wirtualne stały się prawdziwą inwestycyjną alternatywną w stosunku do tradycyjnych form pomnażania kapitału. Zamiast narażać się na spadki giełdowe, niepewny kurs złota czy ciągle pożeraną przez inflację wartość pieniędzy fiducjarnych, miliony prywatnych inwestorów wybrało Bitcoin lub Etherum jako sposób na ochronę swoich oszczędności. Wielu inwestorów rozważa wejście na rynek kryptowalut, obserwując krociowe zyski szczęśliwców, którzy niebotycznie pomnożyli swój majątek.

Co wpływa na ceny kryptowalut?

W przeciwieństwie do walut tradycyjnych podaż (ilość) Bitcoina jest ograniczona, w efekcie nowi inwestorzy, kupując walutą, ciągle podnoszą jej wartość. Możemy w ten sposób w praktyce zaobserwować działanie prawa Kopernika-Greshama o wypieraniu z obiegu dobrej waluty przez złą. Ludzie wolą pozbywać się pieniędzy tracących wartość, a oszczędzać w tej, która wartość chroni. Właśnie dlatego osoby, które mają nadwyżkę gotówki, rozglądają się za inwestycją kapitału i dobrym ulokowaniem środków. Tymczasem świat coraz bardziej otwiera się na transakcje w Bitcoinach i innych kryptowalutach, serwisy informacyjne ostatnio zelektryzowała wiadomość, że brazylijska sieć Burger King będzie akceptować płatności w Dogecoin’ach. Wielką uwagę przykuła również wiadomość o inwestycji Tesli, producent znanych samochodów zakupił podobno 1,5 mld Bitcoinów, korzystając z chwilowego spadku waluty. Kurs odbił się gwałtownie, a szef Tesli, Elon Musk, już cieszy się 250% zwrotem z inwestycji. Warto podkreślić, że Tesla znana jest z tego, że jako pierwszy duży koncern zaproponowała zakup swoich samochodów w Bitcoinach, a Elon Musk odważnie inwestuje swoje pieniądze na rynku kryptowalut.

Lepiej wybrać Bitcoina, Ethereum, czy mniej popularne kryptowaluty?

Doradcy inwestycyjni uważają, że najlepiej inwestować w dwie waluty, Bitcoin i Ethereum (BTC, ETH). Te kryptowaluty, nawet mimo okresowych spadków, wciąż wracają na ścieżkę wzrostu, a skala odbicia potrafi być naprawdę imponująca. Inwestycje w mniej znane, niszowe kryptowaluty może być interesująca, jednak również bardziej ryzykowna. Ich specyfika pociąga za sobą szanse na wysokie wzrosty, ale też gwałtowne spadki. Jest to propozycja raczej dla doświadczonych inwestorów, którzy znają rynek i potrafią się po nim poruszać.

Jak zmieniała się wartość Bitcoina i Ethereum na przestrzeni ostatnich lat?

Zarówno Bitcoin jak i Etherum to niekwestionowani liderzy wzrostu wartości w ciągu ostatniej dekady. Kto 10 lat temu zainwestował wartość miesięcznej wypłaty i powstrzymał się od sprzedaży Bitcoina, dziś jest już milionerem. Pomimo groźnych pomruków dochodzących z kręgów amerykańskiego FED, sceptycyzmu ekspertów i kręcenia głową analityków rynku, kryptowaluty kontynuują swój zwycięski pochód po laur najlepszych inwestycji wszechczasów, a żadna z tradycyjnych ofert dla inwestorów nie może się z nimi równać.

Źródło: CoinMarketCap

Czy można twierdzić, że kryptowaluty są przeszacowane i wartość ich jest nadmierna? Tego tak naprawdę nie wiemy. Praktyka pokazuje, że kryptowaluty raczej dobrze radzą sobie w okresie dekoniunktury powodowanej inflacją. A co będzie jeśli przyjdzie hiperinflacja? Wtedy utrata wartości wszystkich klas aktywów będzie bardzo znacząca, a wygrają ci, których inwestycje najszybciej odbiją się po katastrofie gospodarczej.

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo jest pojęciem względnym. To, co dla jednych jest ryzykiem, dla drugich dopiero staje się interesujące. Zasada inwestycji giełdowych mówi, że należy lokować tam nadwyżki finansowe, których nie potrzebujemy wykorzystywać w naszych codziennych wydatkach. Inwestycje giełdowe powinny mieć horyzont wieloletni, najlepiej dłuższy aniżeli 3 lata. Największe ryzyko straty ponoszą spekulanci, którzy w poszukiwaniu łatwego zarobku próbują tzw. day-tradingu, czyli kupna i sprzedaży nawet tego samego dnia. Doświadczony inwestor wie, że rynek ma swoje cykle wzrostu i spadku, a zakupów należy dokonywać »w dołku« i spokojnie czekać na wzrost wartości. Inwestycja w kryptowaluty pod tym względem niczym się nie różni. Przy czym należy zauważyć, że nie ma czegoś takiego jak zupełnie bezpieczna inwestycja. Nawet jeśli kupimy nieruchomość, to nie mamy pewności, czy jej wartość wzrośnie, czy też odwrotnie — trafimy na okres korekty rynkowej, trwającej kilka lat. A jeśli zakup jest dokonywany ze środków pochodzących z kredytu, dochodzi rosnące ryzyko wzrostu stopy procentowej i przez to comiesięcznych rat.

Jak w bezpieczny sposób nabyć i przechowywać kryptowaluty?

Zakup kryptowalut możemy zrealizować zakładając konto w serwisie Kanga Exchange i zasilając nasz rachunek odpowiednią ilością pieniędzy. Kantor kryptowalut Kanga Exchange umożliwia dokonywanie operacji także w sieci kantorów stacjonarnych, przy wykorzystaniu aplikacji Kanga Wallet. Alternatywą jest również wykorzystanie wpłatomatu, dzięki któremu kupna kryptowalut możemy dokonywać anonimowo i za gotówkę.

Kantory Kanga Exchange w Polsce

Kryptowalutę możemy przechować na giełdzie kryptowalut Kanga Exchange, wtedy zyskujemy prawo do tzw. stakowania, czyli blokownia środków w zamian za nagrodę przypominającą odsetki od lokaty. Giełda wypłaci nam wtedy premię, stosowną do rodzaju stakowanej kryptowaluty. Alternatywnie, możemy bezpiecznie przechowywać kryptowaluty lokalnie, instalując aplikację Kanga Wallet. Wirtualne waluty możemy przechowywać też lokalnie na komputerze, w chmurze lub też w specjalnych urządzeniach zewnętrznych. Wpis sponsorowany

Komentarze

Ranking giełd