Czy kryptowaluty mogą okazać się pomocne w czasie kryzysu? | CrypS.

Czy kryptowaluty mogą okazać się pomocne w czasie kryzysu?

5 min
Patryk Chodyniecki

kryptowaluty w czasie kryzysu

Sektor kryptowalutowy niesie za sobą wiele zalet, które mogą zostać dobrze wykorzystane w momencie wystąpienia ewentualnego kryzysu gospodarczego. Dlaczego kryptowaluty mają przewagę nad tradycyjną formą rozliczeń? Dowiecie się z tego artykułu!

Polska gospodarka ma charakter mieszany. Sektor publiczny posiada swój udział w wartości dodanej brutto w wysokości około 20%, natomiast sektor prywatny dotyczy 80% podmiotów gospodarczych (z czego zagraniczny udział w gospodarce Polski stanowi około 17%). Państwo dysponuje większymi spółkami, które są istotne z perspektywy funkcjonowania kraju i są to m.in. PKP, PKN ORLEN, PGNiG, PKO BP oraz udziały w KGHM.

Wskazać należy, że głównymi partnerami Polski są kraje Unii Europejskiej, Chiny oraz Rosja. Najwięcej interesów robimy z Niemcami (około 30% całości eksportu). Współpracujemy również z Wielką Brytanią oraz Czechami, gdzie przypada po 5% eksportu na każdy kraj.

Obecna sytuacja związana z koronawirusem sprawiła, że zagraniczny handel został znacząco utrudniony. Coraz większe problemy związane z usługami transportowymi, zamykanie sektora usług, zawieszanie działalności sektora publicznego z pewnością doprowadzi do nieodwracalnych skutków gospodarczych. Rosnąca inflacja, opóźnienia w transakcjach, problemy z przewalutowaniem środków, opóźnienia w eksporcie towarów z powodu wzmożonej kontroli na granicach oraz pozamykane kantory sprawiają, że eksport znacząco się pogorszy.

Jakie zalety mają kryptowaluty podczas kryzysu?

Pierwszą zaletą korzystania z kryptowalut jest wygoda w ich stosowaniu. Bitcoiny są przetwarzane podczas transakcji bez jakichkolwiek pośredników. Kurs bitcoina jest dokładnie taki sam w każdym miejscu na świecie. Wskazać jednak należy, że choć giełda kryptowalut opiera się na tradycyjnym pieniądzu, to międzynarodowa wymiana handlowa generuje spore koszty. Koszty wynikają z przewalutowania środków. Zaletą giełdy jest za to szybkość dokonywanych transakcji. Niezależnie od krajów, które biorą udział w dokonywanej transakcji – środki trafiają na rachunek natychmiast. Niektóre przelewy uzależnione są od pracy banków. W związku z tym transakcje dokonywane w święta, bądź dni wolne od pracy, mogą nie dojść do skutku. Kryptowaluty gwarantują, że każda transakcja dotrze do każdego miejsca na świecie niezależnie od dni wolnych od pracy.

Kolejną zaletą bitcoina jest mechanizm chroniący go przed inflacją. Zasoby tej kryptowaluty będą zwiększać się jedynie do limitu 21 milionów. Jednakże dojście do tego momentu potrwa co najmniej kilkadziesiąt lat, mimo, iż w chwili obecnej w obiegu znajduje się ponad 19 mlnW chwili obecnej ograniczone są możliwości dodrukowania kryptowaluty – tak jak ma to miejsce w tradycyjnych pieniądzach, to jednak nie można wykluczyć, że jakaś spośród 2000 istniejących spełni wymagane kryteria. Obecnie wiele krajów obniża siłę nabywczą pieniądza przez jego dodrukowanie w czasach kryzysu.

Niezmiernie ważną kwestią jest bezpieczeństwo dokonywanych transakcji. W chwili obecnej, płatności dokonywane za pomocą kryptowalut są dużo bardziej bezpieczne, niż dokonywanie płatności za pomocą przelewów tradycyjnych. Obecne zabezpieczenia związane z kryptowalutami są praktycznie niemożliwe do złamania. Celem ich obejścia należałoby stworzyć gigantyczną moc obliczeniową, która jest nieosiągalna dla najpotężniejszych komputerów. Kryptowaluty nie mogą być potraktowane na zasadzie chargebacku. Oznacza to, że raz dokonana transakcja nie może zostać cofnięta przez jej nadawcę. W praktyce oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca wykona swoją usługę, a kontrahent dokona płatności, to nie można realnie cofnąć dokonanej transakcji. Można również wykorzystać inteligentne kontrakty, które automatycznie będą dokonywały operacji finansowej przy spełnieniu wzajemnych czynników. Większość kryptowalut oparta jest na oprogramowaniu open source, które ma publicznie dostępny kod źródłowy. Oznacza to, że każdy podmiot ma możliwość sprawdzenia zasad działania kodu, naprawienia go i wykrycia ewentualnych błędów. Wprowadzenie ulepszeń musi zostać przyjęte przez większość użytkowników. Oparcie sektora kryptowalut na technologii blockchain gwarantuje, że są one transparentne, gdyż większość rodzajów transakcji już dokonanych jest dostępna publicznie w czasie rzeczywistym.

Jeżeli przypomnimy sobie kryzys, który dotknął Grecję kilka lat temu, to warto wskazać ograniczenia związane z wypłatą środków z banków przez obywateli. Rząd zakazał wypłaty większej ilości środków pieniężnych z bankomatów oraz banków, gdyż chciał aby banki nadal posiadały płynność. Kryptowaluty są branżą, która nie jest regulowana przez instytucje finansowe, ponadto nie podlegają bankowi centralnemu. Oznacza to, że niezależnie od kryzysu w państwie, inflacji i innych problemów gospodarczych – nikt nie zabroni wypłaty nawet całości posiadanych środków przez obywatela. Wypłaty mogłyby być dokonywane za pomocą np. bitomatów, skrilla czy paypal.

Kryzys w innych krajach, a kryptowaluty

Niewątpliwie minie wiele czasu zanim państwa zaufają technologii blockchain oraz kryptowalutom w zakresie rozliczeń, przy czym nie oznacza to, że nie można podejmować działań, które zaufanie to zbudują i przyspieszą proces legalizacji bitcoina jako środka płatności.

Unormowanie prawne pomogło dużym farmom na zwiększenie inwestycji w zakresie miningu. Kopanie kryptowalut doprowadza do powstania kosztów związanych z energią, które są opłacane na rzecz skarbu państwa. Biznesy oparte na technologii blockchain sprawiają, że w kraju pojawiają się inwestorzy z zakresu technologii IT oraz Blockchain, co przekłada się na wzrost wpływów z podatków oraz na ilość zatrudnienia kolejnych obywateli w tym sektorze.

Ciekawym podejściem do sektora kryptowalut cieszy się Kanada. Ten kraj podchodzi coraz bardziej liberalnie do wszelkich usług finansowych oraz nowych technologii. W chwili obecnej istnieje możliwość dokonywać opłat skarbowych za pośrednictwem bitcoina, co skraca okres transakcji, gwarantuje bezpieczny przepływ środków oraz rozwija świadomość obywateli w zakresie kryptowalut. W dobie kryzysu oraz problemów związanych z działaniem banków może okazać się, że wielu przedsiębiorców mogłaby płacić podatki za pomocą kryptowalut. Takie rozwiązanie jest skuteczne niezależnie od tego, czy banki w danym momencie działają, czy nie.Rozwiązuje to również problem opóźnień w płatnościach z powodów technicznych, gdyż transakcja bitcoinem trwa kilka minut.

Kolejnym krajem, który postanowił poprawić los przedsiębiorców oraz gospodarki jest Wenezuela. Wenezuela, to kraj, który posiadał ogromne rezerwy ropy naftowej. W związku z powyższym posiadała one zapas środków finansowych w postaci złóż na wiele lat. Co ciekawe – złoża ropy były większe w Wenezueli, niż w Arabii Saudyjskiej. Pomimo tego kraj podał w kryzys gospodarczy, który doprowadził do biedy wśród wszystkich obywateli. Utrzymano programy socjalne, które w praktyce nie znaczą nic, gdyż waluta nie przedstawia jakiejkolwiek wartości. Mieszkańcy zaczęli uciekać w kryptowaluty, a rząd stworzył własną, która ma ochronić pieniądze – Petro. Jedynym emitentem Petro jest rząd. Skala problemu pokazuje, że kryptowaluty są prawdopodobnie jedyną deską ratunku dla obywateli tego kraju podczas kryzysu.

Jak widać dokonywanie transakcji za pomocą kryptowalut jest bezpieczne, transparentne, szybkie oraz wygodne. Iran wspiera gospodarkę w zakresie sprowadzania inwestorów do swojego kraju oraz dawania miejsc pracy. Kanada ułatwiła wszelkie rozliczenia podatkowe dając możliwość dokonania transakcji za pomocą bitcoina. Wenezuela mając problem z utrzymaniem wartości pieniądza postanowiła stworzyć własnego coina. Wszystkie powyższe przykłady pokazują, że wykorzystanie kryptowalut zamiast tradycyjnej formy pieniądza wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla Polski w obecnym czasie.

kryptowaluty w czasie kryzysu
reklama
reklama

Dodaj komentarz